Dr. Mankovits Tamás

tanszékvezető egyetemi docens
Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Gépészmérnöki Tanszék

vázlatos szakmai önéletrajz

1981.03.05-én születtem Miskolcon. Nős, egy 8 éves fiúgyermek büszke édesapja vagyok.
Az általános és középiskolai tanulmányaimat szülővárosomban folytattam. 1999-ben nyertem felvételt a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Karán gépészmérnöki szakra, amelyet 2004-ben sikeresen elvégeztem.

  • 2004-2007 között a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Karának Mechanika Tanszéken voltam PhD hallgató, PhD értekezésemet Gumialkatrészek alakoptimalizálása címmel védtem.
  • 2007-től a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszékének a munkatársa vagyok különböző pozíciókban.
  • 2015-ben kaptam meg egyetemi docensi kinevezésemet, majd 2016-ban tanszékvezetőnek választottak. Oktatott tárgyaim közül kiemelném a Szilárdságtan és a Végeselem-módszer tárgyakat, amelyeket angol nyelven is oktatok.
  • 2013-től kezdtem el intenzívebben foglalkozni cellás szerkezetű anyagok vizsgálatával, a témakörben több kutatási ösztöndíjat is elnyertem, valamint számos kutatási pályázatban vettem és veszek részt, mint szakmai megvalósító. A vizsgálataim alapvetően a habosított, valamint a nyomtatott fémek geometriai modellezéséhez és azok numerikus szilárdságtani vizsgálatához kapcsolódik.
  • 2017-től a Hajdú-Bihar Megyei Mérnöki Kamara, 2018-tól az MTA Műszaki Tudományok Osztály, Szilárd Testek Mechanikája Tudományos Bizottság tagja vagyok. Aktívan veszek részt folyóiratok szerkesztőbizottsági és lektorálási, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Tudományok Doktori Iskola munkájában, továbbá magam mögött tudhatom számos nemzetközi konferencia megszervezését és lebonyolítását.

Titánalapú 3D nyomtatás a mozgásszervi sebészetben

Dr. Mankovits Tamás

Biokompatibilis fémek 3D nyomtatási technológiáinak megjelenésével különös lehetőség nyílt az egyedi, betegre szabott implantátumok megvalósítására többek között a mozgásszervi sebészetben. A cél egyértelmű, az ahhoz vezető út viszont komoly erőforrást igényel nemcsak orvosi, hanem mérnöki oldalról is. A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Ortopédiai Tanszék és Biomechanikai Laboratórium, valamint a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék kutatói több éve tesznek komoly erőfeszítéseket cellás szerkezetű implantátumok kifejlesztésébe, amely korábban biokompatibilis fémhabok gyártására, napjainkban pedig az additív technológiákra irányul. Egy hazai projekt keretében 2018-ban beszerzésre került egy titánalapú 3D nyomtató, amelyen a kísérleti gyártások meg is kezdődhettek. A mérnökök feladata a projektben olyan cellás szerkezetek megtervezése, laboratóriumi és numerikus úton történő vizsgálata, amelyek megkönnyítik a csontbenövést, ezáltal az implantátum rögzülését, valamint további feladat a csonthoz hasonló szilárdsági tulajdonságok megvalósítása. Jelen előadás egy átfogó képet igyekszik bemutatni a közös munkáról a 3D nyomtatáson és az állatkísérleteken keresztül a különböző végeselemes vizsgálatokig.